Uklízet a prát se dá i bez chemie

Uklízet a prát se dá i bez chemie

Jaké máme možnosti, když nechceme doma nahrazovat bakterie chemií? Dá se uklidit i bez chemických čisticích prostředků a šetřit tak nejen naši domácnost, ale i životní prostředí? I naše prababičky a babičky chtěly mít domácnost jistě čistou a uklizenou, ale dvacet různých druhů přípravků na prach, podlahu nebo toaletu k dispozici neměly. Jak si s úklidem domácnosti poradily ony? Pokud byste rádi volili ekologičtější cestu, ale nechce se vám zrovna řídit se sto let starými radami, máte i jinou možnost. Ekologické prostředky na úklid se totiž už dnes vyrábějí také.

Každý má k úklidu svůj vlastní přístup. Nejen pořádné jarní gruntování se dá ale dělat i jinak než s hromadou chemikálií, které čisticí prostředky obsahují. Někdy jsou takové přípravky pravda prostě účinné a rychle pomohou. Chemické přípravky obvykle ale dlouhodobě nesvědčí ani naší pokožce, a tak svým rukám na kráse ani zdraví nepřidáváte ani při ždímání hadru. Dá se to ale dělat i jinak, zkuste třeba tenhle týden zajít místo do drogerie jenom do potravin. Potřebné ingredience tam nakoupíte nejen na večeři, ale i na úklid. Ještě k tomu ušetříte a úklid bude šetrnější. Pojďme se tedy nejprve podívat na rady pocházející z dob, kdy v regálech obchodů nestála spousta různých výrobků, každý jiné značky a každý na jinou část domácnosti. Společné mají jediné, chemické složení. Uklidit se totiž dá třeba i se solí nebo cibulí.

CO BUDETE POTŘEBOVAT?

Základními potravinami budou cibule, ocet, citron, sůl a prášek do pečiva. Využít se při úklidu domácnosti dá ale třeba i černý čaj. Studeným odvarem se zbavíte třeba otisků prstů a rukou na nábytku nebo podlaze. Použít se tato metoda dá na laminát i dřevo. Stačí povrch nábytku nebo podlahy potřít právě černým čajem a nechat chvíli působit. Pak už jen povrch vyleštíte suchou utěrkou. Na koberce existují jiné fígle, třeba sůl. Abyste dosáhli toho, že koberec bude zase vypadat dobře, posypte ho solí a tu nechte alespoň jeden den do koberce zašlapat. Po vysátí by měl vypadat svěžeji a čistěji. Nebo můžete zvolit mokrou variantu a do úklidu se pustit s octovou vodou. Kartáčování touto směsí by mělo přinést stejné výsledky. Už je to nějaký čas, co jste naposledy myli okna? Vidět ven sice je, ale už by to potřebovalo trochu přetřít. Zkuste využít staré třeba už roztrhané punčochy, které jste ještě nestačili vyhodit. A na ty vytrvalejší skvrny, které se nedají jen tak setřít, použijte cibuli. Rozkrojte ji a přiložte na místo, které vám kazí výhled ven. Jestli čekáte návštěvu, kterou chcete oslnit, použijte na leštění oken znovu černý čaj. Ten dodá okennímu sklu lesk podobně, jako například přírodní mýdlo. To můžete kombinovat s octem nebo kapkou citronové šťávy, abyste se zbavili mastnoty z okenních tabulí.

PRÁDLO VYČISTÍ OŘECHY

Ještě krátce k šetrnému praní, dnes už koupíte ekologické prací prášky i aviváže. Pro ty, kdo mají citlivou pokožku, je to jasná volba. Prát se dá i pomocí ořechů, ale těch mýdlových. Vyrábí se z nich ekologický gel, který je nejen účinný, ale také šetrný. Tak proč prát v chemikáliích? Vyberte si v našem e-shopu některé z krásných povlečení a zkuste ho vyprat tentokrát ekologickým způsobem. I ložnici můžete udržovat čistou bez chemikálií.

##PRODUKTY##


Související produkty