Uspávání dětí nemusí být každodenní boj

Uspávání dětí nemusí být každodenní boj

Blíží se večer a nastává čas uspat děti. A vám se rosí čelo z pomyšlení, že nebudou chtít zůstat v posteli nebo budou překypovat energií a neusnou. Spousta rodičů potvrzuje, že uspávání dětí je každodenní boj. Pokud se i vy potýkáte s tímto problémem, pokusíme se vám pomoci následujícími tipy!

Kolik spánku potřebují děti?

Jinou délku spánku potřebují batolata, jinou školáci a jinou pubertální mládež. Uveďme si doporučenou dobu spánku pro různé věkové skupiny dětí:

 • Novorozenci do 3 měsíců věku: 14 – 17 hodin denně
 • Miminka do 11 měsíců věku: 12 – 15 hodin denně
 • Batolata do 2 let věku: 11 – 14 hodin denně
 • Předškoláci do 5 let věku: 10 – 13 hodin denně
 • Školáci do 13 let věku: 9 – 11 hodin denně
 • Teenageři do 17 let věku: 8 – 10 hodin denně

Každé dítě potřebuje dostatek spánku. Od raného dětství byste měli děti ukládat ke spánku časně z večera, aby si vytvořily správné návyky. Díky vydatnému a pravidelnému spánku nebudou děti trpět nadváhou. Během spánku se navíc uvolňuje růstový hormon, který je odpovědný pro správný vývoj dítěte.

Jak vytvořit ideální podmínky pro dětský spánek?

Pokud vaše dítě nemůžete uspat nebo se často budí, uzpůsobte mu podmínky pro spánek. Na noc ho oblékněte do lehkého bavlněného pyžama a uložte ho do postele s hypoalergenním polštářem, přikrývkou a povlečením. Postel vybavte kvalitní matrací bez paměťové pěny a v případě potřeby ji potáhněte nepromokavou ochrannou podložkou. Lůžko umístěte v dostatečné vzdálenosti od topení a oken.

Místnost před spaním pořádně vyvětrejte a zatemněte. Ideálně by mělo být v pokojíčku od 18 do 20 °C. Zkontrolujte také vlhkost vzduchu v místnosti, která by se měla pohybovat od 45 do 55 %. Do pokoje by neměl pronikat ruch z venčí a vedlejších místností. Odstraňte z dosahu dětí veškerá elektronická zařízení včetně mobilu.

Rituály před spaním pro malé děti

Vyzkoušejte na své ratolesti uspávací rituály, které dětem pomáhají usnout. Rituály zklidníte děti a vyšlete k nim informaci, že je čas jít spát. Nespavostí trpí již kojenci a batolata a obvykle je způsobena volnou výchovou, pracovní vytížeností i neúplnými rodinami. Naučte děti spát ve své posteli, ale do dvou až tří let umístěte jejich postýlku k sobě do ložnice. Poté jim zařiďte spaní v pokojíčku. A co dalšího může být součástí večerních rituálů?

 • Ukládejte a buďte dítě ve stejnou hodinu.
 • Dodržujte před spaním stejné úkony.
 • Navoďte před spaním klidnou atmosféru bez hádek a televize.
 • Nedávejte dětem před spaním sladkosti ani tučná jídla.
 • Před spaním dítě vykoupejte – teplá voda zklidňuje.
 • Přečtěte dítěti před spaním pohádku nebo mu zazpívejte.

Rutiny před spaním pro školáky a teenagery

Klíčem ke zdravému spánku školáků a teenagerů je každodenní večerní rutina. Před spaním by se měli vyvarovat těžkým jídlům, kofeinovým nápojům, dlouhému sledování televize i řešení domácích úkolů v pozdních hodinách. Děti a adolescenti by měli dodržovat předspánkovou rutinu podobnou té, kterou znají ze svého dětství. K rychlejšímu usnutí a vydatnému odpočinku pomůže večerní procházka, stejný čas večerky, relaxační koupel a optimální klimatické podmínky v místnosti. Pořiďte dětem kvalitní postel, dětskou matraci úměrnou jejich věku a antialergické a na dotek příjemné ložní prádlo.