V čem je nejlepší usínat? Pyžamo, noční košile nebo vůbec nic?

V čem je nejlepší usínat? Pyžamo, noční košile nebo vůbec nic?

Komfort při spánku je velmi důležitý a ovlivňuje ho velké množství faktorů. Mezi nejdůležitější aspekty patří prostředí, ve kterém usínáme a vnitřní pocity při usínání. Kromě duševního rozpoložení, polštářů, peřin, povlečení a prostěradel se ale často zapomíná na další důležitý prvek – oblečení ve kterém spíme. Rozhodnutí o tom, v čem se uložíme do postele do velké míry rozhoduje o pohodlnosti našeho spánku. Měli bychom vůbec spát oblečení, nebo je lepší usínat v rouše Adamově či Evině?

Proč spát v pyžamu nebo noční košili?

Pyžamo poskytuje extra hřejivou vrstvu, která zlepší termoregulaci našeho těla. Zejména v zimě tak nemusíte dlouho čekat na zahřátí a vyhnete se klepání kosy pod peřinou. Pyžamo (popř. noční košile) navíc absorbuje velké množství vašeho potu. Ten se tak nebude vsakovat do matrace, která vydrží čistá mnohem delší dobu. Pořizujte si však kvalitní, prodyšné pyžamo, ze kterého se pot může volně vypařovat. V opačném případě se budete probouzet zpocení a hrozí, že se vám v posteli budou množit nebezpečné a pachově nepříjemné bakterie.

Proč spát nahý?

Spát jen tak bez ničeho není pro každého, ale někdo má rád pocit volnosti, který nahota poskytuje. Spousta lidí však preferuje spíše pocit bezpečnosti a ochrany s pyžamem. V letních horkých dnech nám někdy nezbývá než ze sebe shodit absolutně všechny vrstvy. Dobře prodyšné pyžamo však i v horku absorbuje pot a nedovolí, aby se naše tělo podchladilo při jeho odpařování. Přece jenom není úplně nejlepší pocit, když se ráno probudíte přilepení k prostěradlu. Podle některých studií je společné nahé spaní výhodné pro partnerské vztahy, takže alespoň občas se trocha domácího nudismu může vyplatit.

Jak vybrat pyžamo nebo noční košili?

Chtěli byste spát v tom správném pyžamu, ale neměli jste zatím štěstí při výběru? Vybírejte především:

Podle vzhledu

Estetika není sice nejdůležitější pro komfort, ale každý rád nosí krásné věci. Dobře padnoucí pyžamo nebo noční košile navíc určitě potěší partnera, se kterým postel sdílíte.

Podle materiálu

  • Velmi oblíbeným materiálem v dnešní době je přírodní bambusové vlákno, které ocení zejména alergici a lidé s citlivou kůží.
  • Klasická bavlna má skvělé termoregulační a absorpční vlastnosti. -
  • Pro mnoho lidí je vrcholem luxusu a požitku satén, který je extrémně příjemný na kůži. -
  • Pozor na velký obsah polyesteru, díky kterému mohou některá pyžama špatně dýchat a nedostatečně sát pot.

Podle ročního období

  • Nejlepší volbou pro jaro a podzim je bavlněné nebo flanelové pyžamo s krátkými rukávy, které zahřeje, ale nepřehřeje.
  • V létě sáhněte ideálně po chladivém saténu.
  • Během mrazivé zimy oceníte flanel či mikroflanel, s dlouhými rukávy. Opravdu zimomřivým spáčům doporučujeme spát v hřejivých ponožkách.