Víte, jak správně a bez komplikací sušit povlečení v sušičce?

Víte, jak správně a bez komplikací sušit povlečení v sušičce?

Bubnová sušička dokáže ulehčit spoustu práce a času. Prádlo z ní je za chvíli suché a krásně nadýchané. Některým oděvům a ložnímu prádlu však příliš nesvědčí. Nicméně se nemusíte vzdávat svého komfortu, stačí znát odpovědi na základní otázky ohledně sušení prádla v sušičce. 

Jaké povlečení patří do sušičky?

Vždy se řiďte pokynem výrobce samotného povlečení. Na štítku hledejte symbol čtverce s kruhem uvnitř. Jedna tečka uvnitř kruhu značí, že lze prádlo sušit při libovolné teplotě, dvě tečky znamenají nízkou teplotu. 

Některé hospodyňky se řídí heslem „co neprojde sušičkou, to u mě doma nemá místo“. Samozřejmě se můžete řídit tímto heslem a strčit do sušičky prádla všechno, ale případné poškození vám výrobce neuzná při reklamaci. 

Můžu nějak zamezit poškození povlečení v sušičce?

Dodržujte předepsané pokyny výrobce a sušte na nižší teploty. Žádná jiná rada asi neexistuje. Prádlo se v sušičce časem opotřebí a k poškození dojde určitě rychleji než při sušení na prádelní šňuůře. Otázkou je, zda se vám chce vzdát svého pohodlí ve prospěch ložního prádla. 

Vyřešit to můžete jednoduše. Svoje oblíbené kousky prádla a značkové ložní prádlo sušte v létě na prádelní šňůře a v zimě jej dávejte do sušičky prádla. 

Lze zabránit zamotávání prádla? 

Ano můžete a to hned čtyřmi způsoby:

  1. Nedávejte do sušičky kouli prádla přímo z pračky, ale vše rozmotejte a vložte do sušičky jednotlivě.
  2. Prádlo se snadněji zamotá v přeplněné sušičce, dodržujte maximální kapacitu pro daný program.
  3. Službu vám prokážou i obyčejné tenisové míčky. Ty oddělí prádlo a zlepší cirkulaci vzduchu, takže jednotlivé kusy zůstanou odděleny. 
  4. Ložní prádlo dávejte do sušičky zapnuté. Jinak do sebe pohltí další kusy ložního prádla a může dojít k vytahání cípů. 

Jak chránit barvy při sušení v sušičce?

Barvy ochráníte úplně jednoduše. Stačí ložní prádlo otočit naruby a zapnout knoflíky nebo zip. Po sušení prádlo neotáčejte na líc a uložte ho takto rovnou do skříně. Při skladování na povrchu neulpí prach a barvy zůstanou zachovány. 

Na jaký program sušit ložní prádlo?

Ložní prádlo sušte na jemný cyklus. Některé sušičky mají program přímo určený pro ložní prádlo. Pokud jej vaše sušička nemá, tak zvolte delší program a nižší teploty. Při nižších teplotách nedochází k výraznějšímu poškození vláken. 

Jak se vyhnu žehlení prádla ze sušičky? 

Ložní prádlo po vyjmutí ze sušičky prádla nenechávejte vychladnout, ale rovnou jej složte. Pokud ještě teplé prádlo protřepete a ihned složíte, tak bude krásně rovné a vy se vyhnete otravnému žehlení.

Můžu žehlit prádlo i po sušení v sušičce?

Ano, můžete. Ať jste se rozhodli pro žehlení prádla z jakéhokoliv důvodu, tak sušička není žádnou překážkou. Ale prozradíme vám malý trik pro usnadnění práce. Nesušte ložní prádlo úplně dosucha, lépe se bude žehlit mírně navlhlé povlečení. Na přeschnutém prádle bývají varhánky, které žehličkou těžko odstraníte a stejně ho budete muset namočit.