Víte na a v čem spíte?

Víte na a v čem spíte?

Pokud se snažíte šetřit peněženku a neustále odkládáte koupi nové matrace, šetříte na nesprávném místě. Jsou totiž chyby, které vám tělo jen tak neodpustí. Nemusí se projevit hned, ale mohou napáchat pěknou neplechu Vašemu budoucímu já a zdraví.

 

Čistota je půl zdraví

V listopadovém článku jsme Vám představili základní problémy, které se pojí s alergiemi v domácnosti. Bohužel ať ložnici uklízíte sebevíce, nikdy se zcela nezbavíte nechtěného prachu. A navíc jelikož v posteli trávíte 1/3 dne umíte si určitě představit, co vše po Vás v posteli zbyde. Ať už se jedná o odumřelou kůži, vlasy, pot nebo drobečky od večerní svačiny.

Jak správně pečovat o místo každodenního odpočinku? Jistě víte, že čistota je půl zdraví. Pokud se rozhodnete měnit povlečení každý týden, tak ani tak se nemusíte vyhnout nežádoucím reakcím a bakteriím ve vaší posteli. Hlavně tedy v období letních měsíců. Řešením mohou být chrániče matrací a pro malé děti nepropustná prostěradla, která matraci ochrání proti pronikání částeček do jejího jádra. Ani tak se bohužel nevyhnete občasné výměně matrací. Nemyslete si, že pokud si koupíte matraci, zůstane s vámi po celý život. I ta sebelepší matrace se opotřebuje, ale můžete prodloužit její životnost.

 

Jak dlouho vlastníte svou matraci?

Kdy je ideální matraci vyměnit a jakou si vybrat? Položte si ruku na srdce, víte, na jak staré matraci doma spíte? Je stará pět, sedm nebo dokonce deset let? A co teprve pokud spíte na rozkládacím gauči, kde se běžně díváte na televizi a pak jedním mávnutím proutku uděláte s gauče postel. Ze statistik vyplívá, že téměř polovina dotázaných si není jistá, jak starou matraci doma má. Téměř 20% dotazovaných spí na proležené matraci a 13% dokonce vůbec nepozná, že je matrace proležená.

Vaše zdraví je to nejcennější, co máte. Rozhodně by Vám tedy nemělo být jedno, na čem spíte. Z „opotřebené“, nevhodně vybrané nebo špinavé matrace plynou i zdravotní problémy. Může se u Vás rozvinout zmiňovaná alergie, ale i další civilizační nemoc, kterou je nespavost.

 

Přírodní materiály mají zelenou

Obecně platí, že čím více do matrace investujete, tím déle Vám vydrží. Průměrně kvalitní matrace vydrží až 10 let. Matrace z čistě přírodních materiálů až 25 let. Stejně jako každý rok odmrazujete mrazák, aby správně fungoval, tak i o matrace se musíte správně starat. Životnost matrace můžete prodloužit svrchní podložkou neboli chráničem matrace.

Každá matrace obsahuje potah. Ten by měl být snímatelný a pratelný nebo alespoň snadno čistitelný. Hygienu lůžka ovlivňuje i potahová textílie. Ta leží mezi vaším tělem a jádrem matrace. Speciální úpravy textílie zamezí růstu mikroorganismů, jako jsou roztoči, bakterie a houby. Usnadní vám užívání, údržbu a čištění. Potah matrace pravidelně perte buď v pračce, nebo ho zaneste do čistírny.

 

Co člověk to jiné priority

Dále je nesmírně důležité mít v zásobě více přikrývek. Nejlépe jednu na teplejší období, většinou slabšího charakteru a druhou na mrazivější období, aby Vám zase nebylo chladno na podzim a v zimě. Vhodným výběrem přikrývky zamezíte nadměrnému pocení při spánku. Pot se tak nebude vsakovat do povlečení, prostěradla ani matrace. Vaše postel vydrží déle svěží a čistá.

Pokud kupujeme matraci na manželskou postel, sáhněte raději po dvou samostatných matracích. Každá zvlášť respektuje individuální hmotnost, osobní nároky, tvrdost lůžka a zdravotní požadavky partnera. Jeden tip matrace nemusí vyhovovat oběma. Matrace budete moci snadněji otáčet. Oddálíte proležení a prodloužíte jejich životnost.

##PRODUKTY##