Volte prací prášek podle Vašich potřeb

Volte prací prášek podle Vašich potřeb

Znáte někoho, kdo by nemiloval vůni čerstvě vypraného ložního prádla? My ne, a proto jsme se rozhodli tentokrát vám pomoci s výběrem toho správného pracího prášku. Je to někdy věda vybrat takový, který vám bude vonět, prádlo pěkně vypere a nezanechá na něm skvrny.

 

Z čeho můžete vybírat?

 

Volit můžete mezi prášky a pracími gely. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. dTest, který se věnoval i testování pracích prostředků doporučuje na velmi znečištěné prádlo spíše práškové přípravky. „Během laboratorních zkoušek, při kterých byla látka ušpiněna bahnem, trávou, krví, kečupem, hořčicí, kávou nebo čajem, byla daná látka většinou čistší při použití prášku,“ uvádějí na svých stránkách. Doporučují volit prášek i v případě, že toužíte, aby vaše bílé prádlo zůstalo opravdu bílé. Prášky totiž obsahují bělidla, která tekuté varianty postrádají.

 

Naopak barevnému prádlu byste bělidlem mohli spíš uškodit. To ale záleží nejen na materiálu, ale i na síle praní, zvolené teplotě atd. Tekutou variantu by podle výsledků dTestu měli volit ti, kdo chtějí mít doma prostě jen jeden univerzální prášek. Jak na barevné oblečení, tak na bílé košile.

 

Alergici pozor i při praní

 

Alergici by se měli dívat i na složení pracích prášků. Výrobci by měli na obalech svých výrobků uvádět alergenní látky. Často ale jde o technické informace, a tak výrobci třeba neuvedou určité látky, pokud jejich množství nepřesáhlo 100mg/kg. Nezbývá než vyzkoušet a pak se držet výrobku, který vaší citlivé pokožce vyhovuje nebo kontaktovat přímo výrobce. Dobré je vyhnout se hlavně aromatickým složkám. Podle výsledků dTestu pak právě prášky obvykle obsahují alergenů méně než tekuté gely.

 

Prát ekologicky můžete například s mýdlovými ořechy

 

Možností jsou ale také ekologické mýdlové ořechy. Na rozdíl od ostatních variant neobsahují množství chemikálií, rozpouštědel a vonných látek, takže jsou šetrné k přírodě i k vaší pokožce. Jde totiž o čistě přírodní produkt, který je určen pro všechny druhy prádla. Koupit už je dnes můžete v množství e-shopů. Spolu s ořechy vám domů dorazí i látkový sáček, do kterého ořechy vložíte podle doporučeného dávkování a perete.