Vše o praní polštářů a peřin

Vše o praní polštářů a peřin

Kvalitu našeho spánku ovlivňuje velké množství faktorů. K těm hlavním zcela jistě patří materiál a čistota lůžkovin, tedy polštářů a peřin. Pravidelným praním můžete výrazně zvýšit jejich životnost a přínos pro vaše zdraví. Bez praní se totiž na polštářích a peřinách hromadí prach i nebezpeční roztoči, kteří mohou velmi znepříjemnit každému, zejména pak alergikům. Jak by tedy měla vypadat správná péče o polštáře a peřiny?

Jak často prát

Na rozdíl od povlečení není nutné prát polštáře a peřiny nijak často. Ideálně by do pračky měli zamířit dvakrát, nebo alespoň jednou do roka. Při častějším praní by mohlo dojít k narušení výplně, takže neperte polštáře a přikrývky zbytečně víc než čtyřikrát za rok. Dlouhodobější čistotu samozřejmě zajistíte také pravidelnou výměnou povlečení, která by měla proběhnout každých 14 dní.

Obecná pravidla

  • Před praním si zjistěte výplňový materiál vašeho polštáře a přikrývky (duté vlákno nebo peří) a důkladně si prohlédněte doporučení od výrobce přímo na produktu.
  • Používejte jemné prací prostředky.
  • Vaše pračka by měla být schopná pojmout alespoň 7 Kg prádla. Pokud je vaše pračka malá, je nutné navštívit prádelnu.
  • Peřiny perte samostatně, ale polštáře můžete prát po dvou, aby pračka zůstala dostatečně vyvážená. Nepřidávejte k nim žádné další prádlo.

Výrobky s dutým vláknem

Polštáře a peřiny s výplní z dutého vlákna byste měli prát na 60 °C, ovšem pouze s krátkým režimem ždímání. Doporučujeme použít o něco menší množství pracího prášku nebo gelu, než na jaké jste zvyklí. Občas totiž hrozí, že vám začne vytékat pěna z pračky.

Péřové polštáře a peřiny

K péřovým polštářům a peřinám musíte být o něco opatrnější. Zvolte program s nejnižší možnou teplotou (30 °C), nejlépe na jemné prádlo, který nebude mít příliš vysoké otáčky. Raději než běžné prací prostředky si zakupte speciální přípravky určené přímo pro peří.

Pozor na anatomické polštáře

Anatomické polštáře z paměťové vlny rozhodně do pračky nepatří a je nutné je prát ručně. Rozpusťte v napuštěné vaně prací prostředek, vymáchejte opatrně polštář a pak jej několikrát po sobě opláchněte čistou vodou.

Správné sušení

Do sušičky můžete vložit jak péřové polštáře a peřiny, tak i ty s náplní z dutého vlákna. Volte ale raději nižší teplotu. Oba dva hlavní typy lůžkovin lze sušit také na vzduchu. Péřové produkty ale nevystavujte přímému slunečnímu záření. Anatomické polštáře lze sušit pouze na vzduchu, v sušičce by se totiž zničily.

Každodenní péče

Chcete-li zachovat vaše lůžkoviny co nejdéle čisté, nezapomeňte je každé ráno dobře vyvětrat a důkladně protřepat. Tím zabráníte množení roztočů a zbavíte se usazeného prachu.


Související produkty

Přikrývka z dutého vlákna celoroční - květinový vzor (135x200 cm)

Skladem - ihned k odeslání, v úterý 6. 6. u vás
349 Kč

Porovnat