Kvalitu našeho spánku ovlivňuje velké množství faktorů. K těm hlavním zcela jistě patří materiál a čistota lůžkovin, tedy polštářů a peřin. Pravidelným praním můžete výrazně zvýšit jejich životnost a přínos pro vaše zdraví. Bez praní se totiž na polštářích a peřinách hromadí prach i nebezpeční roztoči, kteří mohou velmi znepříjemnit každému, zejména pak alergikům. Jak by tedy měla vypadat správná péče o polštáře a peřiny?
Na rozdíl od povlečení není nutné prát polštáře a peřiny nijak často. Ideálně by do pračky měli zamířit dvakrát, nebo alespoň jednou do roka. Při častějším praní by mohlo dojít k narušení výplně, takže neperte polštáře a přikrývky zbytečně víc než čtyřikrát za rok. Dlouhodobější čistotu samozřejmě zajistíte také pravidelnou výměnou povlečení, která by měla proběhnout každých 14 dní.
Polštáře a peřiny s výplní z dutého vlákna byste měli prát na 60 °C, ovšem pouze s krátkým režimem ždímání. Doporučujeme použít o něco menší množství pracího prášku nebo gelu, než na jaké jste zvyklí. Občas totiž hrozí, že vám začne vytékat pěna z pračky.
K péřovým polštářům a peřinám musíte být o něco opatrnější. Zvolte program s nejnižší možnou teplotou (30 °C), nejlépe na jemné prádlo, který nebude mít příliš vysoké otáčky. Raději než běžné prací prostředky si zakupte speciální přípravky určené přímo pro peří.
Anatomické polštáře z paměťové vlny rozhodně do pračky nepatří a je nutné je prát ručně. Rozpusťte v napuštěné vaně prací prostředek, vymáchejte opatrně polštář a pak jej několikrát po sobě opláchněte čistou vodou.
Do sušičky můžete vložit jak péřové polštáře a peřiny, tak i ty s náplní z dutého vlákna. Volte ale raději nižší teplotu. Oba dva hlavní typy lůžkovin lze sušit také na vzduchu. Péřové produkty ale nevystavujte přímému slunečnímu záření. Anatomické polštáře lze sušit pouze na vzduchu, v sušičce by se totiž zničily.
Chcete-li zachovat vaše lůžkoviny co nejdéle čisté, nezapomeňte je každé ráno dobře vyvětrat a důkladně protřepat. Tím zabráníte množení roztočů a zbavíte se usazeného prachu.