Vyspěte se do růžova během zimy

Vyspěte se do růžova během zimy

V zimních měsících se život zpomaluje. Příroda se ukládá k zimnímu spánku a my máme také tendenci zpomalit. Uspěchaná doba nám to však příliš nedovoluje, proto se můžeme cítit unavení a nedospaní. Dnes se proto podíváme, jak s tímto problémem naložit. 

Pozor na změnu rutiny

V zimě se brzy stmívá a přecházíme na zimní čas. Čas se posouvá sice jen o hodinu, ale i jedna hodina může s naším zaběhnutým režimem pořádně zamávat. Nesnažte se ihned ze dne na den přizpůsobit a raději se pozvolna přeorientujte na změnu času. 

Pokud se v zimě cítíte unaveni, tak poslechněte svoje tělo a běžte se natáhnout. Přesto se však snažte dodržovat pravidelný čas usínání a buzení. Toto základní pravidlo spánkové hygieny je důležitější než si myslíte, protože organismus si na pravidelné uléhání zvykne a bude po vás vyžadovat spánek v určitou denní dobu.

Spánková hygiena je alfou a omegou

Dodržíte-li pravidlo pravidelnosti, tak máte napůl vyhráno. Nicméně je dobré dodržovat i další pravidla spánkové hygieny, která vám dopomůže ke kvalitnímu spánku. Protože záleží především na kvalitě spánku, ne na kvantitě. A co dalšího je třeba dodržovat?

> Spát ve vyvětrané místnosti

> Spát ve tmě

> Nejíst před spánkem tučná a těžká jídla

> Vyhnout se kofeinu v odpoledních hodinách

> Udržovat přiměřenou fyzickou aktivitu během dne

> Necvičit těsně před spaním

> Nepít alkohol před usnutím

> Vyvarovat se stresu a stresujícím situacím

> Vyhnout se nadužívání léků na spaní

Modré světlo ničí spánek 

Spousta lidí, kteří v létě dobře spí, mají v zimě problém se spánkem. Zakopaný pes často bývá v modrém světle. Člověk je nastavený, že modré světlo mu dává signál bílého dne a bdění. Naopak červené světlo signalizuje blížící se noc a s ní spánek.

Málokdo však v dnešní době jde s příchodem tmy spát, protože tma je v zimě už v pět hodin odpoledne. Místo spánku rozsvítíme světla a dál zíráme na obrazovky chytrých zařízení. Ta však vyzařují právě modré světlo. Přestože spousta dnešních zařízení lze přepnout do módu snížení modrého světla, tak to nemusí stačit. 

Samozřejmě nemusíte večer sedět doma potmě. Snažte se však dvě hodiny před spaním odložit chytré telefony a nesledovat televizi. Přečtěte si raději knihu nebo zahrajte dobrou deskovou hru s rodinou. Pomoci vám může i tónovaná žárovka, kterou přepnete do červeného spektra. 

Ideální teplota v místnosti

V místnosti na spaní by mělo být ideálně do 20 stupňů. Někteří lidé preferují spánek při nižších teplotách a jejich partner se třese zimou už při doporučeném maximu. Nemusíte hned volit oddělené spaní nebo výměnu partnera. 

Vyměnit můžete svoje přikrývky. Teplomilci budou potřebovat na zimu teplejší přikrývku a využijí přes sezónu i letní variantu. Druhá skupina lidí si celý rok vystačí s celoroční přikrývkou, která je kompromisem mezi oběma variantami. 

Jaké povlečení se hodí na zimu

Vlastnosti sezónních přikrývek ještě podpoříte výběrem vhodného povlečení. Celoroční ložní prádlo je například z klasické bavlny, lnu nebo saténu. Tyto přírodní materiály vás v zimě zahřejí a v létě podpoří cirkulaci vzduchu. Navíc jsou obecně velmi dobře snášeny lidmi s citlivou pokožkou. 

Pro zimomřivce jsou naopak vhodné materiály flanel nebo krep. Jde také o přírodní bavlnu, jen je zvolen jiný technologický způsob zpracování. Flanel i krep stále dobře sají pot, ale zároveň jsou velmi hřejivé. 

Umělá vlákna jako je mikroflanel nebo mikroplyš jsou v dnešní době také velmi oblíbená, ale ne všichni je snesou. Nejde o přírodní materiál, takže odvod potu není takový jako u přírodních materiálů. Na druhou stranu poskytují opravdu příjemný tepelný komfort.


Související produkty

Luxusní bavlněné povlečení 140x200 cm, 70x90 cm - Šedý tah

Skladem - ihned k odeslání, v pátek 31. 3. u vás
599 Kč

Porovnat