Vyvracíme nejčastější mýty o spánku

Vyvracíme nejčastější mýty o spánku

Spánek je pro člověka naprosto přirozená činnost. Ne každý má však štěstí na kvalitní spánek, a když se nějaký problém vyskytne, tak vyzkoušíme všechno, aby se nám spalo lépe. Bohužel ne všechny rady jsou pravdivé a některé vám mohou ještě více uškodit. 

Všichni lidé mají stejnou spánkovou potřebu

Každý člověk je jedinečný a stejně jedinečná je i jeho potřeba spánku. Lidé průměrně potřebují 6 – 8 hodin spánku. Někteří se cítí odpočatí po ještě kratším době, než je zmíněných šest hodin. Co se týče spánku, tak důležitější je kvalita než kvantita. Pokud nepociťujete únavu, tak se nemusíte stresovat, že se nevejdete do ideálních tabulek. 

Když máte problém se spánkem, dejte si skleničku 

Mýtus o alkoholu na dobrou noc je velmi rozšířený. Alkohol uvolňuje, a pokud jste ve stresu, tak vám může pomoci i usnout, ale kvalitní spánek vám nezajistí. Alkohol dehydratuje, takže se pravděpodobně budete budit kvůli žízni a také narušuje normální spánkový cyklus a ráno se rozhodně nebudete cítit lépe. 

O víkendu se vyspíte do zásoby

Pokud jste se v týdnu moc nevyspali a plánujete vše dospat o víkendu, tak to moc dobře nejde. Deficit spánku dohnat nelze ani si nemůžete vytvořit zásobu, ze které bude tělo čerpat další týden. Co však můžete dohnat, jsou problémy spojené s nedostatkem spánku. Vyspíte-li se dostatečně, tak nebudete tolik ve stresu a nebude vás bolet hlava. 

Ve spánku se s tělem nic neděje

Ve spánku se vše zpomaluje a tělo regeneruje, to však neznamená, že se nic neděje. Organismus musí na regeneraci vynaložit spoustu energie, takže i ve spánku pálíme kalorie. Buňky v těle se obnovují, ukládají se paměťové stopy a dochází ke spoustě dalších dějů. Není proto dobré na noc jíst těžká jídla a zaměstnávat organismus trávením, zatímco by měla být energie vynaložena jinde. 

Léky na spaní vyřeší problémy se spánkem

Ano, po lécích na spaní se vyspíte. To je sice pravda. Nicméně problémy se spánkem se nevyřeší. A přibude vám další problém a to je léková závislost. Než se uchýlíte k farmakologické léčbě, tak se snažte zapracovat na spánkové hygieně. Choďte spát ve stejný čas, vyhýbejte se kofeinu v odpoledních hodinách, sportujte a nejezte těžká jídla před spánkem. Snažte se zbavit i modrého světla tři hodiny před usnutím. 

Během spánku za rok sníme 8 pavouků

Tento velmi rozšířený mýtus pravděpodobně vznikl spíše k pobavení nebo zastrašení, ale kupodivu se ve společnosti stále drží. Popravdě řečeno, pavouci na vás opravdu nejsou zvědaví a nechodí nás v noci pozorovat a omylem je nevdechneme nebo nám nevlezou do úst. Pavouci se nás bojí víc než my jich a tak se člověku raději vyhnou. 

Chrápání je sice otravné, ale neškodné

Ve většině případů je chrápání opravdu neškodné, ale někdy může značit hlubší problém. Chrápání je typické při nachlazení a rýmě, kdy dýcháme ústy místo nosem a při vyléčení nachlazení samo odezní. Chrápání, nevyspání, únava a bolesti hlavy mohou naznačovat spánkovou apnoe, která je velmi závažná a při podezření byste měli kontaktovat lékaře, který vás odešle do spánkové laboratoře. 

Na spánek musí být teplo

Starostlivé babičky a maminky mají nepříjemný zlozvyk každého oblékat a na spaní vytopit celou místnost a ještě přihodit péřovou duchnu nebo deku. Pravdou je, že nejzdravější teplota na spaní je kolem 18 stupňů. Co se týče přikrývek a ložního prádla, tak volte podle svých osobních preferencí a podle ročního období. Ložní prádlo z čisté bavlny nebo saténu je vhodné celoročně. Flanel a mikroplyš se zase hodí spíše na zimu.


Související produkty

Luxusní bavlněné povlečení 140x200 cm, 70x90 cm - Námořník

Skladem - ihned k odeslání, v pátek 31. 3. u vás
599 Kč

Porovnat