Zahrada: prostor pro odpočinek i bydlení

Zahrada: prostor pro odpočinek i bydlení

Patříte mezi ty šťastlivce, co mají u domku zahradu? Nebo máte aspoň svou vlastní oázu na balkóně v podobě chill out zóny? Pokud ne, je nejvyšší čas si takovou zónu vytvořit. Ať už se jedná o obytnou část zahrady nebo o balkón symbolizující vaše spojení s přírodou, musí být toto místo odrazem vaší osobnosti.

 

Vysni si sny a splň si je

Zahrada (zimní zahrada) u domku nebo balkón je rozšířením vašeho obytného prostoru. Sloužit může hlavně v létě, ale své místo zde najdete i mimo letní sezónu, a to například v podobě zaskleného balkónu nebo zimní zahrady. Je to vaše místo a jako takové by vám mělo poskytovat dostatek soukromí, kreativity a rozšiřovat možnosti obytné plochy. Můžete ho využívat ke stolování, k posezení s přáteli, ke studiu, grilování, čtení knížek nebo jako „bylinkovou zahrádku“.

Splňte si svá přání a vytvořte si místo, ze kterého budete jen neradi odcházet. Pokud se nacházíte zrovna ve fázi plánování stavby domu, určitě počítejte se zahradou už nyní. Nenechávejte své plány o vysněné zahradě až na „kdyby, jednou, možná“. Zahrada je sice pohádkovým místem, ale nesmí být pohádkou nebo fata morganou. Plánujte, tvořte a plňte si své sny.

 

Dej šanci své osobní vizi

Možností, jak vytvořit jedinečné místo odrážející vaši „dětskou“ duši, je více než dost. V případě přípravy obytné zahrady u domu, je skvělým řešením oplocení ze živého, stříhaného či volně řešeného plotu, keřů nebo stromů. Prostor můžete oddělit i okrasnou zídkou nebo stěnou, která prostor rozdělí například na odpočinkovou a užitkovou část. Odpočinková část bude sloužit k vyčistění vaší unavené mysli a na užitkové části můžete rozvíjet své zahradnické dovednosti, pěstovat bylinky nebo zeleninu.

Nezapomeňte na odpočívadla, houpací křesla a dekorace. Zákoutí můžete zastínit pomocí pergoly nebo altánku. Dbejte i na správný výběr zahradního nábytku. Prostor v zimní zahradě můžete rozdělit například pomocí paravanu nebo látkového závěsu. Vytvoříte tak krásné zákoutí plné polštářků s vašimi oblíbenými motivy, kde si můžete nerušeně číst bez neustálého vyrušování okolí. Nezapomeňte ani na dekorace v podobě svíček a obrázků. Při chladných večerech jistě využijete teplé deky z přírodního materiálu, do které se zabalíte a vychutnáte si oblíbený šálek čaje.

 

Využijte každý roh a zákoutí

Při navrhování zahrady nebo obytného balkónu záleží na velikostech a proporcích, které máte k dispozici. I malé prostory lze šikovně rozdělit na obytnou a okrasnou část. Obě části se mohou doplňovat a vytvářet dohromady příjemný prostor. Léto patří grilování, proto nezapomeňte na umístění grilu, teplé deky na přikrytí a pohodlné sedáky na zahradní nábytek. Pokud jste zruční, můžete si ušít vlastní potahy a povlaky. Na trhu je nepřeberné množství různě barevných látek, vzorů a motivů.

Zahrada by měla sloužit všem generacím. Žijete-li v dvougeneračním domku, nezapomeňte, že si každý na zahrádce musí najít své místo – od prarodičů po děti. Vyhnete se například převráceným květináčům a polámaným květinám. Zahrada má být pro děti možností zažít si zábavu v bezpečném prostředí „domova“.

 

Myslete šetrně a romanticky zároveň

K prodloužení večerního pobytu na zahradě si instalujte noční osvětlení. Můžete rozmístit osvětlení do všech koutů zahrady, osvětlit květinové záhony, vodní plochy a zdůraznit jejich krásu. Příjemným a romantickým řešením mohou být i světelné řetězy. U těch nezapomeňte, že musí být určeny k venkovnímu použití.

##PRODUKTY##