Zařizujeme dětský pokoj

Zařizujeme dětský pokoj

Dvě děti a jeden dětský pokoj. Jak vyřešit nedostatek osobního prostoru?

Lámete si hlavu, jak zařídit dokonalý a útulný dětský pokoj pro dvě děti odlišného pohlaví a věku? Stačí k tomu trochu fantazie a správná práce s prostorem místnosti.

 

Dětský pokoj to je věda umocněná na druhou

Dětský pokoj to je místo, které žije svým vlastním životem. Vy máte k dispozici několik místností. Žena předvádí své kulinářské a uklízecí schopnosti v kuchyni a koupelně. Muž hledá relax a odpočinek v dílně či garáži a společně se celá rodina sejde v obývacím pokoji nebo jídelně. Ale jak jsou na tom děti? Ty mají na všechny své záliby omezený prostor dětského pokoje. Vy proto musíte přemýšlet velice analyticky při budování jejich osobního prostoru. Jednoduše řečeno do jedné místnosti musíte vměstnat hned několik funkcí – spací, pracovní na psaní domácích úkolů, hrací a lelkovací. Přitom si musíte dát pozor, aby pokoj nepůsobil přeplněně a veškerý nábytek umožňoval společný „růst“ s dětmi.

Je velice obtížné zařídit dětský pokoj pro sourozence, obzvlášť pokud se jedná o bratra a sestru s větším věkovým rozdílem. Nejdříve byste měli pracovat s optickým řešením, ladícími barvami a vymyslet zajímavá dispoziční a proporční řešení. Pokoj by měl být ve všech směrech funkčním, působit harmonickým a zabydleným dojmem. Před startem uvažte, jak dlouho má pokoj v současném stavu dětem sloužit. Pokud zařizujete pokoj pro desetiletou Marušku a pětiletého Honzíka předpokládejte, že Maruška bude za pět let studentkou a Honzík bude potřebovat místo na psaní úkolů. Vybírejte flexibilní nábytek, který snadno přizpůsobíte nárokům dospívajících dětí.

 

Oddělte soukromou a společnou část

Pokoj byste měli opticky rozdělit na soukromé a společné části. Nejrychlejší a nejlevnější variantou je využít souhru barev a vymalovat stěny barevně. Rovněž můžete využít možnost dělících příček nebo paravanů. Díky tomuto kroku získá každé dítě kus své vlastní soukromé oázy, kde bude moci trávit čas.

Pokud je to možné, vyhněte se palandám. Horní lůžko není pro spaní vhodným řešením. U stropu je teplý a vydýchaný vzduch, který nesvědčí zdravému spánku. Proto je lepší pro děti zvolit systém klasických lůžek. Řešením mohou být i vyvýšená lůžka nebo mimoúrovňové uspořádání posteli do tvaru L.  

 

Kreativitě se meze nekladou, jen opatrně s barvami

Prostor využívejte kreativně, hlavně když místnost disponuje malým prostorem. Využijte každý kout, například pomocí rohové šatní skříně nebo úložných krabic pod postel. Kromě nezbytností jako je stůl, postel a židle nezapomeňte na organizaci. Dejte si práci s výběrem organizérů na stůl s osvětlení, které celý prostor rozzáří. Využijte variabilní osvětlení v podobě stolních lamp, velkého stropního světla či dalších stojacích lamp na příjemné čtení v posteli. Děti velice rádi sbírají různé suvenýry nebo figurky, vytvořte jim na jejich poklady speciální prostor nebo poličku.

Nechte děti vybrat, jakou chtějí dominantní barvu v pokoji. Nemusíte s ní hned vymalovat stěny, ale můžete šikovně zvolit barevné povlečení, další textilní doplňky nebo žaluzie. Jaké barvy do pokoje vybrat? Vyvarujte se protikladným a různorodým kombinacím. Jako neutrální základ můžete zvolit zemité barvy. Mezi zemité barvy patří odstíny béžové, hnědé, šedé nebo bílé. Ty pokoj zabydlí a vy ho pak můžete doplnit dle preferencí dětí barevnými doplňky.

Výhodou neutrálních barev je jejich variabilita. Zapadnou do stylu mladších i starších dětí a jsou ideálním řešením pro smíšený sourozenecký pokoj. Můžete je kombinovat s různě barevnými doplňky, povlečením, polštářky či přehozy.

##PRODUKTY##