Podstatnou část života člověk prospí, je proto důležité věnovat pozornost kvalitě spánku. Ovlivňovat ji může spousta faktorů od věku, psychického stavu, výživy, zdraví a prostředí. Zdravé prostředí je pro kvalitní spánek naprosto nezbytné.
Ideální teplota v ložnici by měla být nižší než v ostatních částech domu. Doporučené rozmezí je až o čtyři stupně nižší než v obytných místnostech a to mezi 17 – 20 stupni. V noci tělo regeneruje a vše se zpomaluje, teplota těla klesá a díky tomu pod peřinou udržujeme ideální teplotu.
Ideální prostředí není jen o teplotě, ale také o čistém vzduchu. Než půjdete spát, tak nezapomeňte vyvětrat. Stačí na pár minut otevřít okno dokořán a nechat vyměnit všechen vzduch v místnosti. V létě můžete větrat celou noc, ale dejte si pozor, ať nespíte v průvanu a nebolí vás druhý den záda nebo hlava.
Celkové klima ovlivňuje i vlhkost vzduchu. Ideální rozmezí je mezi 40-60 %. Při nižší vzdušné vlhkosti hrozí vysychání sliznic, pobyt v suché místnosti není příjemný, hůře se dýchá a někoho může trápit až pálení v krku. Suchou místnost je ideální přirozeně zvlhčovat alespoň mokrým ručníkem nebo zvlhčovačem. Ve vlhké místnosti zase hrozí vznik plísně.
Skrytá hrozba v ložnici je zejména plíseň. Ta může být v počáteční fázi téměř neviditelná a čichem nezaznamenatelná. Ale už v tuto dobu vypouští do vzduchu nebezpečné spory, které způsobují zdravotní obtíže a vznik alergií.
Nejlepší prevencí proti plísni je udržování ideální vlhkosti. Pravidelně větrejte, podle potřeby používejte vysoušeč vzduchu. Plíseň vzniká na vlhkých místech, která jsou obtížně větratelná. Odsuňte nábytek ode zdi a nechejte průduch pro vzduch. Jinak hrozí, že budete mít plesnivou nejen zeď, ale také nábytek či koberce.
Pro zdravý pohybový aparát je matrace velmi důležitá. Nepodceňujte její výběr a dejte si na čas. Navštivte nejlépe kamennou prodejnu, kde si vyzkoušíte několik tvrdostí a materiálů. Kvalifikovaný personál vám poradí, co musí ideální matrace splňovat a jaká místa by měla být podepřena.
Životnost matrace je průměrně deset let. Pokud jsou v matraci proleženiny nebo je cítit zatuchlinou, tak ji nekompromisně vyměňte. K prodloužení životnosti napomůže i pravidelná údržba. Většina matrací má v současnosti sundavatelný potah, který alespoň jednou za půl roku vyperte v pračce nebo jej odneste do čistírny.
Čistota je půl zdraví a u ložního prádla to platí dvojnásob. Interval výměny lůžkovin by měl být dva týdny, v letních parnech klidně každý týden. Před každým povlečením čistého ložního prádla věnujte čas vysátí matrace po celé délce a v jejích záhybech. Udržuje se zde prach, který může zejména alergikům a osobám s dýchacími obtížemi ztěžovat spánek.
Samozřejmostí je výměna lůžkovin po každé nemoci, ať už jde o nachlazení nebo zažívací obtíže. Pokud máte astma nebo alergii, tak měňte ložní prádlo častěji než za dva týdny. Trápí-li vás inkontinence, investujte do kvalitního chrániče matrace. Ušetříte si starosti, v klidu se vyspíte a v nejhorším případě jen převlečete prostěradlo.
Pokud trpíte kožními problémy v obličeji a stále nemůžete odhalit příčinu, tak se zaměřte právě na polštář. Vyměňte klasické povlečení za saténové a povlak na polštář měňte alespoň jednou týdně. Na polštáři ulpívají odumřelé kožní buňky a prach, které mohou ucpávat póry a nechtěné pupínky jsou na světě.