Zdravé prostředí pro kvalitní spánek

Zdravé prostředí pro kvalitní spánek

Podstatnou část života člověk prospí, je proto důležité věnovat pozornost kvalitě spánku. Ovlivňovat ji může spousta faktorů od věku, psychického stavu, výživy, zdraví a prostředí. Zdravé prostředí je pro kvalitní spánek naprosto nezbytné. 

Klima v místnosti dělá divy

Ideální teplota v ložnici by měla být nižší než v ostatních částech domu. Doporučené rozmezí je až o čtyři stupně nižší než v obytných místnostech a to mezi 17 – 20 stupni. V noci tělo regeneruje a vše se zpomaluje, teplota těla klesá a díky tomu pod peřinou udržujeme ideální teplotu. 

Ideální prostředí není jen o teplotě, ale také o čistém vzduchu. Než půjdete spát, tak nezapomeňte vyvětrat. Stačí na pár minut otevřít okno dokořán a nechat vyměnit všechen vzduch v místnosti. V létě můžete větrat celou noc, ale dejte si pozor, ať nespíte v průvanu a nebolí vás druhý den záda nebo hlava. 

Celkové klima ovlivňuje i vlhkost vzduchu. Ideální rozmezí je mezi 40-60 %. Při nižší vzdušné vlhkosti hrozí vysychání sliznic, pobyt v suché místnosti není příjemný, hůře se dýchá a někoho může trápit až pálení v krku. Suchou místnost je ideální přirozeně zvlhčovat alespoň mokrým ručníkem nebo zvlhčovačem. Ve vlhké místnosti zase hrozí vznik plísně.

Zbavte ložnici skrytého nebezpečí

Skrytá hrozba v ložnici je zejména plíseň. Ta může být v počáteční fázi téměř neviditelná a čichem nezaznamenatelná. Ale už v tuto dobu vypouští do vzduchu nebezpečné spory, které způsobují zdravotní obtíže a vznik alergií. 

Nejlepší prevencí proti plísni je udržování ideální vlhkosti. Pravidelně větrejte, podle potřeby používejte vysoušeč vzduchu. Plíseň vzniká na vlhkých místech, která jsou obtížně větratelná. Odsuňte nábytek ode zdi a nechejte průduch pro vzduch. Jinak hrozí, že budete mít plesnivou nejen zeď, ale také nábytek či koberce. 

Kvalitní matrace podpoří zdraví páteře

Pro zdravý pohybový aparát je matrace velmi důležitá. Nepodceňujte její výběr a dejte si na čas. Navštivte nejlépe kamennou prodejnu, kde si vyzkoušíte několik tvrdostí a materiálů. Kvalifikovaný personál vám poradí, co musí ideální matrace splňovat a jaká místa by měla být podepřena. 

Životnost matrace je průměrně deset let. Pokud jsou v matraci proleženiny nebo je cítit zatuchlinou, tak ji nekompromisně vyměňte. K prodloužení životnosti napomůže i pravidelná údržba. Většina matrací má v současnosti sundavatelný potah, který alespoň jednou za půl roku vyperte v pračce nebo jej odneste do čistírny. 

Udržujte lůžkoviny čisté 

Čistota je půl zdraví a u ložního prádla to platí dvojnásob. Interval výměny lůžkovin by měl být dva týdny, v letních parnech klidně každý týden. Před každým povlečením čistého ložního prádla věnujte čas vysátí matrace po celé délce a v jejích záhybech. Udržuje se zde prach, který může zejména alergikům a osobám s dýchacími obtížemi ztěžovat spánek. 

Samozřejmostí je výměna lůžkovin po každé nemoci, ať už jde o nachlazení nebo zažívací obtíže. Pokud máte astma nebo alergii, tak měňte ložní prádlo častěji než za dva týdny. Trápí-li vás inkontinence, investujte do kvalitního chrániče matrace. Ušetříte si starosti, v klidu se vyspíte a v nejhorším případě jen převlečete prostěradlo. 

Pokud trpíte kožními problémy v obličeji a stále nemůžete odhalit příčinu, tak se zaměřte právě na polštář. Vyměňte klasické povlečení za saténové a povlak na polštář měňte alespoň jednou týdně. Na polštáři ulpívají odumřelé kožní buňky a prach, které mohou ucpávat póry a nechtěné pupínky jsou na světě.