Zdravý spánek během těhotenství

Zdravý spánek během těhotenství

Těhotenství je doslova a do písmene jiný stav. Nejen tělo, ale i psychika ženy pracují na plné obrátky a připravují se na příchod miminka. Během těhotenství žena potřebuje nejen vyváženou stravu, rozumnou míru pohybové aktivity, ale také kvalitní spánek. Bohužel těhotenství dovede se spánkovými návyky pořádně zamávat. 

Bouřlivý první trimestr

Pro mnohé ženy se první trimestr nese ve znamení obrovské únavy a ranních nebo i celodenních nevolností. Ani jedno není příjemné a kvalita spánku se může rapidně zhoršit. Pokud není žena na neschopence a chodí do práce, tak kombinace nevolnosti a únavy během několika dní vedou k velkému vyčerpání.

Během prvního trimestru se do ničeho nežeňte a nenuťte se do činností, do kterých se vám nechce. Po práci si klidně běžte na hodinku či dvě lehnout. Pokud vás trápí zanedbaná domácnost, tak si promluvte s partnerem a požádejte jej o pomoc. Můžete zároveň zavést řeč na citlivější témata, protože pro spoustu párů je nadcházející rodičovství stresující, přestože je potomek plánovaný. 

Druhý trimestr ve znamení klidu

V druhém trimestru se rozbouřený žaludek většiny žen vrátí do normálu, malé procento nastávajících maminek provází nevolnosti celým těhotenstvím. Spousta žen také zažívá nebývalý přísun energie, který trvá až do pozdních večerních hodin. Přestože máte energie na rozdávání, tak se snažte dodržovat svoji pravidelnou spánkovou rutinu a neprotahujte nijak dramaticky večerku. 

Zdravě unavit se můžete u nějakého sportu. Pokud byla žena aktivní už před otěhotněním, tak po dohodě s lékařem může vykonávat většinu sportů i nadále, pokud nemá zdravotní obtíže. Výjimkou jsou samozřejmě kontaktní sporty a činnosti, kde hrozí pád nebo úder do břicha. Jestliže žena nesportovala, není vhodné začínat s intenzivní sportovní aktivitou. Vyzkoušet můžete jógu a cvičení pro těhotné, procházky na čerstvém vzduchu jsou také výbornou aktivitou. 

Třetí trimestr může potrápit

V třetím trimestru to jde se spánkem z kopce. Čím dál větší těhotenské bříško zabírá spoustu místa, hledání pohodlné polohy je nadlidský úkol, a když konečně zaberete, tak se vám chce čůrat, protože miminko se rozhodlo hrát fotbal s vaším močovým měchýřem. 

Pro většinu těhotných žen je spaní na zádech velmi nepohodlné a jako jediná alternativa přichází v úvahu spánek na boku. Odborníci doporučují spánek na levém boku, tato poloha je vhodná i při zažívacích obtížích a pálení žáhy, které provázejí závěr těhotenství. 

Třetí trimestr je velmi zrádný, protože je žena často velmi unavena, ale spánek je nekvalitní a je ho málo. Zaměřte se na spánkovou hygienu, a když cítíte během dne únavu, tak si jděte zdřímnout. Doléhat na vás mohou i obavy z nové a neznámé role. Pro svůj klid si můžete popovídat s kamarádkou nebo někým, kdo má děti a víte, že vás zbytečně nerozruší nechtěnými radami a připomínkami. Mateřství je období, kdy dostanete spoustu nevyžádaných rad, které vás mohou stresovat. 

Rituály pro lepší spánek nejen v těhotenství

Před spaním vyvětrejte pokoj. Čerstvý vzduch vám pomůže usnout. Ideální teplota v místnosti je do dvaceti stupňů. Spoustu žen trápí v těhotenství návaly horka a pocení, takže uvítají ještě chladnější klima. 

Dopřejte si během těhotenství luxus. Kdy jindy byste se měla rozmazlovat než v těhotenství. Dopřejte si luxusní saténové povlečení, které je nejen příjemné, ale zajistí i lepší termoregulaci při nočních návalech horka. 

Spíte-li na břiše, tak si hned z kraje těhotenství nacvičte spánek na boku. Pomoct vám může polštář mezi koleny, Je-li vám to příjemné, tak si můžete i bříško vypodložit měkkým polštářkem. 

V těhotenství jsou léky na spaní a většina bylinek bohužel mimo hru. Vyzkoušet můžete alespoň aromaterapii. Několik kapek esenciálního oleje na polštář uvolní napětí a vy usnete o něco lépe