Zhubněte díky kvalitnímu spánku

Zhubněte díky kvalitnímu spánku

V boji za krásnou a štíhlou postavu upravujeme svůj jídelníček, zařazujeme cvičení a kupujeme doplňky stravy. Většině lidí tyto změny k vytoužené postavě stačí, ale zlepšit svoji výkonnost a podpořit hubnutí o něco více můžeme i díky kvalitnímu spánku.

Co se děje s tělem během spánku

Spánek je základní fyziologická potřeba, která je naprosto přirozená. Během spánku klesá spotřeba energie na minimum. Reakce na smyslové podněty se ztrácí, dochází k uvolnění svalů, dýchání a srdeční činnost jsou zpomaleny. Během spánku procházíme pěti cykly. Ve fázi hlubokého spánku dochází k největší regeneraci a člověk lze probudit jen výrazným podnětem. V REM fázi se ukládají paměťové stopy a zdají se nám velmi živé sny. 

Rizika nedostatečného spánku

Krátkodobý spánkový deficit vám nijak neublíží. Jen vám hrozí bolest hlavy, únava, podrážděnost a snížení schopnosti soustředění. Tyto neduhy snadno doženete, pokud se další den lépe a déle vyspíte. Pro představu halucinace a významnější poruchy pozornosti se dostavují až po 36 hodinách bez spánku. 

Obtíže spojené s nedostatkem kvalitního spánku se nápadně podobají změnám provázející stárnutí. Kardiovaskulární poruchy, problémy s pamětí, obezita, cukrovka, psychické problémy, poruchy imunitního systému a náchylnost k nemocem vás potrápí, pokud nezačnete pracovat na kvalitnějším spánku. 

Hubněte ve spánku 

Během spánku komunikuje tuková tkáň a mozek díky hormonu leptinu. Čím je větší procento tuku v těle, tím méně dostává mozek upozornění, aby se najedl. Při nedostatku spánku, ale nemá leptin šanci předat mozku zprávu, aby nejedl. Když tento „rozhovor‘“ neproběhne, tak mozek vyhodnotí, že má málo tukových zásob a reaguje pocitem hladu. 

Ve fázích hlubokého spánku je produkován růstový hormon, který je zároveň skvělým spalovačem. Nepotřebujete tedy utrácet peníze za uměle vytvořené spalovače, stačí vám dostatečně dlouhý hluboký spánek. Podpořit jej můžete fyzickou aktivitou, která prodlužuje právě tyto fáze spánku. 

Zvyšte svoji výkonnost 

Pokud není hubnutí vaším primárním cílem a chcete dosáhnout lepších sportovních výsledků, tak je spánek také tou pravou cestou. Díky dostatku spánku se budete cítit odpočatí a při tréninku podáte daleko lepší výsledky. 

Správný trenér by vám měl naordinovat nejen několik sérií cvičení, ale také by vás měl poučit o důležitosti kvalitního spánku. Regenerace je zejména pro sportovce klíčová, protože během spánku se opravují svalová vlákna a při jejich následném namáhání je nižší riziko zranění. 

Kvalita vítězí nad kvantitou 

Co se týče spánku, je jeho kvalita důležitější než jeho množství. Neupínejte se na zázračných doporučených osm hodin denně a raději poslouchejte signály vlastního těla. Pokud jste odpočati po šesti hodinách, tak nemá smysl déle setrvávat v posteli a pokud vám ani osm hodin nestačí, tak si přispěte. Každý člověk je originál a stejně jedinečná je i potřeba spánku. 

Spánková hygiena je klíčem ke kvalitnějšímu spánku. Snažte se chodit spát každý den ve stejnou dobu a ani o víkendu nijak zásadně neprodlužujte večerku. Tři hodiny před spánkem se vyvarujte modrého světla, které dává mozku pokyn, že je den a není třeba spát. Pravidelná fyzická aktivita přirozeně zvyšuje únavu, pozor si však dejte na cvičení těsně před spánkem, které může mít přesně opačné reakce. 

Snažte se ve své ložnici vytvořit ideální prostředí ke spánku. Nenoste si do postele práci a nemějte v ložnici televizi nebo jiné chytré přístroje. Před spaním vyvětrejte a můžete rozprášit esenciální olej pro podporu spánku. Ložní prádlo zvolte podle svých osobních preferencí. Vyzkoušet můžete saténové povlečení, které je velmi příjemné a nebudete se v něm potit.