Zvolit peří, nebo raději vybrat duté vlákno? Vyberte si správně!

Zvolit peří, nebo raději vybrat duté vlákno? Vyberte si správně!

Výběr správné přikrývky začíná u rozhodnutí, jaký materiál zvolit. K dispozici jsou jak přírodní materiály, kde se jedná především o bavlnu a peří, tak syntetické duté vlákno, které má oproti přírodním materiálům mnoho výhod. Dobrá přikrývka je dlouhodobou investicí, která zpříjemní třetinu vašeho života, kterou trávíte spánkem v posteli. Rozhodně tedy výběr přikrývky nepodceňujte a nastudujte si naše porovnání hlavních typů.

Všechno kýchá, co peří má?

Kvalitní přikrývka z husího či kachního peří vítězí především z hlediska tepelná izolace. Pokud patříte k zimomřivější části populace, rozhodně péřovou přikrývku oceníte a nebude se vám z pod ní chtít po ránu vylézt. Dává to dobrý smysl, protože peří je termoregulačním orgánem ptáků, ze kterých pochází. Velkou výhodou je ale také vysoká savost, tedy schopnost absorbovat vlhkost. Z tohoto důvodu jsou péřové přikrývky doporučované i lidem trpícím revmatismem. Péče o přikrývku z peří může být trochu složitější, ale s větší pračkou (od 8 kg objemu výše) ji snadno zvládnete. Sušení by mělo ideálně probíhat ve velkoobjemové sušičce, ale můžete peřinu také jednoduše pověsit přes šňůru. Tady ale pozor, je potřeba pověšenou přikrývku často důkladně protřepávat. Hlavní nevýhodou přikrývek z peří je, že přitahují roztoče, a proto by se jim měli vyhýbat alergici.

Duté vlákno pro alergiky i do dětského pokoje

Duté vlákno je moderní syntetický materiál, který se snaží napodobovat vlastnosti přírodních materiálů. Mnohdy však přírodní přikrývky mikrovlákno může dokonce předčit. I přikrývky z dutého vlákna poskytují dobrou izolaci a může být velmi jemné a prodyšné (záleží na konkrétním zpracování). Obrovskou výhodu má umělé vlákno v tom, že se mu vyhýbají roztoči a alergici tak v těchto přikrývkách mohou zažívat zcela klidnou noc. Vhodnost pro lidi s alergiemi je ještě znásobena velmi snadnou péčí. Přikrývky z mikrovlákna jsou velmi odolné a můžete je prát velmi často beze strachu, že by se vám v pračce poničily. Po vyprání duté vlákno velmi rychle schne. Kromě alergiků je dobrá také pro děti, u kterých se alergie může projevit až časem.

Celoroční přikrývka z dutého vlákna

Čistá vlna

Čistě vlněnou přikrývku můžeme doporučit zejména v případě, kdy máte odlišné nároky na teplo oproti vašemu partnerovi. Vlna má totiž tu krásnou vlastnost, že dokáže odrážet tělesnou teplotu člověka, jehož kůže se dotýká. Péče o vlněnou přikrývku nemusí být nijak častá, můžete ji prát jen občas. Je to proto, že tento materiál má do jisté míry samočistící účinky. Ideální pro lenošení a pro lenochy obecně.

Spaní po francouzsku

Kromě materiálu hraje zásadní roli také velikost přikrývky. Čím dál tím více párů dává před dvěma menšími přikrývkami přednost jedné velké přikrývce. Nadměrné přikrývce říkáme francouzská deka. Nákup francouzské deky podporuje vzájemnou intimitu a vleze se pod ni i vtíravý potomek, kterého v noci probudil bubák pod postelí. Pozor však na to, jakou velikost zvolíte. Přikrývky, které se nazývají francouzskými, začínají na 200x200cm, lze ale najít i větší. Záleží především na velikosti vaší postele. Příliš široká a dlouhá přikrývku bude přečnívat a přepadávat, což by vás v noci mohlo rušit.

Jedna přikrývka nestačí, drahoušku

Myslíte, že nákupem jedné či dvou přikrývek máte vystaráno na celý rok? Přece jenom v každém ročním období jsou naše nároky na teplo a prodyšnost trochu odlišné. Vyplatí se proto raději investovat do dvou setů přikrývek. Zimní přikrývky potřebují vyšší gramáž, která zajistí tepelnou izolaci. Hledejte přikrývky s gramáží okolo 400 g/m2 a výše. Na léto však raději volte přikrývku vzdušnější s nižší gramáží okolo 300 g/m2. Výměna přikrývek jednou za rok prospěje kvalitě vašeho spánku a tím dlouhodobě zlepšuje i vaše zdraví. V zimě se krásně ohřejete a v létě bude vaše přikrývka dýchat i v tom největším dusnu.


Související produkty